środa, 19 lutego 2014

RAK-CZEJ NIE, CZYLI NIE DAJMY SIĘ RAKOWI

Długo myślałam czy dodać ten post czy nie. Z jednej strony nie jestem za tym by na blogu się "wywnętrzać", z drugiej jednak strony jeśli to może pomóc, to chyba warto.

Rzecz w tym, że ostatnio na raka jelita zachorowała moja mama. Dietetyczka ze szpitala onkologicznego jako głównego winowajcę wskazała jedzenie. Moja mama jest farmaceutką, ma lepszą wiedzę medyczną i lepszą znajomość chemii niż przeciętny Polak i zawsze mi się wydawało, że je dosyć zdrowo, a jednak ją to spotkało. Niestety substancje rakotwórcze (te o których wiemy, a ile ich jeszcze może być!) nie są zakazane i znajdują się w bardzo wielu produktach. Bez jedzenia żyć się nie da, a nowotwory zbierają coraz większe żniwa. Ostatnio oglądałam program, w którym mówiono, że przewiduje się, że.... 

co 4 Polak zachoruje na nowotwór. 


Ile osób liczy Twoja rodzina? … 



To tak tytułem wstępu, a teraz do rzeczy.
Źródła nieco się różnią co do oceny szkodliwości niektórych substancji, więc sprawdzając te dane możecie trafić na pewne rozbieżności.

RAKOTWÓRCZE
E123 amarant
E131 błękit patentowy V / błękit sulfonowy
E142 zieleń brylantowa BS
E211 benzoesan sodu
E213 benzoesan wapnia
E214 para-hydroksybenzoesan etylu
E215 sól sodowa para-hydroksybenzoesanu etylu
E215 paraben propylu
E217 sól sodowa para-hydroksybenzoesanu propylu
E249 azotyn potasu
E250 azotyn sodu
E 239 heksametylenotetraamina
KILKA SŁÓW O RAKOTWÓRCZYCH
E123 amarant jest szczególnie niebezpieczny. Poza tym, że rakotwórczy, to spożywany przez kobiety w ciąży może wywoływać u dziecka wady wrodzone. W Stanach Zjednoczonych zakazany, w Unii Europejskiej dozwolony – smacznego!
E211 benzoesan sodu – gdzie my go nie znajdziemy: przeciery owocowe i warzywne, gotowe sałatki, konserwy, napoje gazowane, dżemy, sosy, sery, majonezy, marynaty, przyprawy typu wegeta, kostki rosołowe. Nawet jak sprawdzimy całą lodówkę, to ta dam!!! może nam on wyskoczyć w paście do zębów.
E249 azotyn potasu – używany w przemyśle mięsnym
E250 azotyn sodu - używany w przemyśle mięsnym, jest w peklosoli (jeśli robicie własne wędliny, to chyba lepiej bez), nadaje mięsu czerwono-różową barwę . Macie jeszcze ochotę kupić dziecku różową szyneczkę i paróweczkę?

TYLKO KILKA PRZYKŁADÓW Z DŁUGIEJ LISTY INNYCH SZKODLIWYCH SUBSTANCJI
E220 dwutlenek siarki – mogą być powodem bólów głowy, występujące w sokach owocowych i winach siarczyny (wcale nie tylko w „sikaczach”!)
E228 wodorosiarczyn potasu– j.w.
E 407 karagen – niewskazany w ciąży, szczególnie uszkadza śluzówkę w jelitach, jest substancją zagęszczającą, więc znajdziecie go w wielu produktach: dżemach, deserach, serkach.
E 951 aspartam – uszkadza przewód pokarmowy, obecny nie tylko w słodzikach i produktach light, ale i w  gumach do żucia, lekach (a ja myślałam, że go nie używam bo nie stosuję słodzików!)
E 954 sacharyna – j.w.

Kilka lat temu mówiło się o szkodliwości „tych wszystkich E”. Klienci zaczęli zwracać uwagę na skład produktów, a producenci przestali używać symboli na rzecz całych nazw. Tu jest lista symboli i nazw barwników/konserwantów itd.
P.S. Weźcie pod lupę również leki i kosmetyki. A propos kosmetyków, poczytajcie o parabenie:

Zainteresowanym tematyką zdrowotną polecam program na TVN Style „Wiem, co jem i wiem, co kupuję”.  Wprawdzie wstawki Pani Katarzyny Bosackiej udającej kurczaka, rolnika, bufetową itp. są lekko irytujące, ale warto to przeboleć.

Po-zdrowienia

1 komentarz:

  1. Podpisuję sie obiema łapkami pod inicjatywą żyjmy zdrowiej!! Zapraszam do siebie, tam też można znaleźć trochę inspiracji na zdrowsze życie.

    OdpowiedzUsuń